Klubbinfo
Lagnavn: Ipswich Town Football Club
Kallenavn: The Blues/The Tractor Boys
Stiftet: 1878
Hjemmebane: Portman Road (Kapasitet: 30,311)
Eier: Marcus Evans
Tabellplassering i fjor: 14.plass
Tabelltips forrige sesong: 14.plass
Årets spiller forrige sesong: Tommy Smith

Vurdert av: Eirik Aase

For Ipswich Town kan man fint dele opp forrige sesong i to deler. Den første delen blir tiden da Paul Jewell var manager og den andre delen blir tiden da Mick McCarthy satt i sjefsstolen. Ting så veldig lovende ut i starten av sesongen for traktorgutta. Treningskampene i sesongoppkjøringen ga ingen grunn til bekymring. Blant annet ble West Ham United slått 3-1 på hjemmebane noen uker før seriestart. I første serierunde fikk de med seg ett poeng mot Blackburn Rovers, i en dårlig fotballkamp som de i mine øyne hadde fortjent å vinne. I den påfølgende kampen tok de en utrolig sterk seier borte mot leiesoldatene til Gianfranco Zola. Dessverre sa det stopp etter den kampen. De neste elleve ligakampene passerte, men ingen av de ble vunnet. Faktisk ble hele åtte av disse kampene tapt, noe som gjorde at selv Peterborough lå over dem på tabellen. Den 24.oktober kunne Ipswich-fansen endelig puste lettet ut. Paul Jewell måtte ta hatten sin og gå etter et forsmedelig tap hjemme mot hans tidligere klubb, Derby County. Mick McCarthy kom inn som ny manager og det skulle vise seg å være en smart ansettelse. Allerede i sin første kamp, borte mot Birmingham, tok han sin første seier. Det var klubbens første seier siden bortekampen mot Watford i andre serierunde. Ipswich tapte bare tre av sine tolv første kamper under den tidligere Wolverhampton Wanderers-sjefen, og klatret sakte, men sikkert over streken. I januar møtte de likevel på litt motgang igjen, og fikk ikke med seg en eneste seier den måneden. Det viste seg bare å være en liten motgangsbølge, ettersom de gikk resten av sesongen med flott og stabil form. Fra McCarthy overtok sjefsstolen på Portman Road, og frem til sesongslutt, plukket traktorgutta 1,6 poeng i snitt per kamp. Hadde de gjort det hele sesongen, ville de endt på 5.plass med 73 poeng. Ipswich-fansen har med andre ord god grunn til å være optimistiske foran årets sesong.

Keeper:
På keeperplassen til Ipswich Town finner vi Scott Loach og Dean Gerken. Loach ble hentet til klubben fra Watford forrige sommer. Det var en veldig populær signering, og grunnen er enkel. Da han var fire år flyttet han til Ipswich fra Nottingham. Allerede da han var ni år gammel ble han en del av Ipswich Town, og det var liten tvil om hvem favorittlaget hans var. For selv om turen gikk videre til bla. Nottingham og Chesterfield, samt at familien hans alle var Forest-fans, var det bare den blå Ipswich-drakten som fikk lov til å pryde kroppen til Loach på fritiden. Etter å ha vært innom flere forskjellige akademier, var det hos Stafford Rangers han skulle få sine første kamper på seniornivå for. På den tiden var han Watford-spiller, men såpass langt unna en plass på førstelaget, at det var mer fornuftig å bli lånt ut. Ett år senere fikk han debuten sin for Watford, og etter det så han seg aldri tilbake. Han ble førstekeeper i 2008/09-sesongen, noe som var ganske imponerende ettersom han bare var 20-år gammel. På de neste fire sesongene spilte han over 150 ligakamper for the Hornets, før han forrige sommer ble solgt til favorittklubben Ipswich Town. På Twitter-profilen har han skrevet det ganske enkelt: “Living the boyhood dream”. Forrige sesong måtte han finne seg i å være reservekeeper da Stephen Henderson var i klubben, men i år skal han konkurrere med den tidligere Bristol City-keeperen Dean Gerken. Gerken fikk bare tre kamper for Bristol City som rykket ned forrige sesong, og det bør derfor ikke være tvil om at Loach starter sesongen som førstekeeper når de skal besøke Reading i første serierunde. Det er også verdt å legge til at bak disse to målvaktene, finner vi den tidligere Start-spilleren Michael Crowe. Ifølge Loach har han en stor fremtid foran seg.

Forsvar:
I forsvarsrekka til Ipswich Town finner vi mye godt og blandet. Den som først og fremst må nevnes er selvfølgelig den fantastiske venstrebacken Aaron Cresswell. 23-åringen ble hentet fra Tranmere for knapper og glansbilder tilbake i sommeren 2011. Iløpet av de to sesongene han har tilbrakt i Suffolk, har han bare gått glipp av tre ligakamper. En ganske imponerende prestasjon med tanke på at det har blitt spilt 92 ligakamper siden han ankom klubben. Den forholdsvis lave venstrebacken har blitt linket til flere Premier League-klubber etter debutsesongen hos Ipswich, men foreløpig er han fortsatt traktorgutt. Forhåpentligvis kommer Marcus Evans til å lenke unggutten fast til Portman Road frem til overgangsvinduet stenger. Det ville nemlig vært veldig synd om de skulle miste denne dyktige backen. Skulle Cresswell bli skadet, vil den talentfulle Tyrone Mings være klar til å steppe inn. På høyresiden er det litt mer usikkerhet, ettersom Richard Stearman ikke har blitt hentet i sommer. Wolves-spilleren var på lån denne våren og gjorde sakene sine svært bra på høyrebacken. Den eneste rene høyrebacken som nå er tilgjengelig, er 19-år gamle Elliott Hewitt. Han ble hentet fra Macclesfield Town forrige sommer, og ettersom han fikk draktnummer 2 foran forrige sesong, har han sannsynligvis kvaliteter som gjør han til en aktuell kandidat for høyrebacken denne sesongen. Forrige sesong fikk han bare to kamper fra start, og det er derfor vanskelig å vurdere hvor god han er, ettersom jeg aldri har sett han i aksjon. Hvis det ikke blir Hewitt på høyrebacken, blir det nok  Carlos Edwards eller Frederic Veseli. Edwards spilte mye høyreback under Paul Jewell, men under Mick McCarthy har han for det meste spilt lenger fremme på banen. Veseli er hovedsaklig en midtstopper, men hos reserve og juniorlaget til Manchester United spilte han både som back, anker og stopper. Etter det jeg har hørt, gjorde han sakene sine svært bra i alle disse posisjonene, og man skal derfor ikke bli overrasket om han blir en fast spiller i forsvarsrekka til Ipswich denne sesongen. På stopperplass finner vi en dyktig troika i Luke Chambers, Chris Berra og Tommy Smith. Chambers og Smith var begge svært sentrale spillere forrige sesong, og gikk ikke glipp av mange kamper iløpet av den lange sesongen. Begge scoret tre mål hver og Smith stakk etterhvert av med prisen for årets spiller. Chambers ble hentet fra Nottingham Forest forrige sommer, og selv om han bare er 27-år gammel, har han allerede spilt over 400 kamper i Football League. Smith har gått gradene i akademiet til Ipswich og har etterhvert fått over hundre ligakamper for traktorgutta. Til tross for sin unge alder (23-år), har han både fått spilletid i Fotball-VM, samt vært kaptein for sitt kjære New Zealand.

Midtbane:
Mick McCarthy sverger som regel til en 4-4-2 formasjon, og sannsynligvis vil han gå for den formasjonen i år også. Det er denne formasjonen som har gitt han mye suksess før, og derfor er det veldig forståelig at han velger å satse videre på noe som han vet kan gi han resultater. Dette gjør at det er to ledige plasser sentralt på midtbanen. Disse to plassene skal Ryan Tunnicliffe, Cole Skuse, Jay Tabb og Luke Hyam konkurrere om. Sistnevnte var et fast innslag sentralt på midtbanen under McCarthy forrige sesong, og 21-åringen gjorde sakene sine såpass bra, at jeg blir skuffet om han ikke får like mye spilletid denne sesongen. Han er født og oppvokst i Ipswich, og har gått gradene i klubbens akademi. Tabb var på utlån til Ipswich fra Reading forrige sesong, men selv om han gjorde en fin figur på Portman Road, fant ikke Reading han god nok til å fortsette på Madejski Stadium. Han ble frigitt etter sesongslutt, og det gikk ikke lenge før Ipswich snappet han opp gratis. 29-åringen spilte ni kamper og scoret ett mål for traktorgutta iløpet av vårsesongen, og det faktum at han kan spille nesten overalt på banen, kan gjøre han til en veldig viktig spiller denne sesongen. Skuse er født og oppvokst i Bristol, og var i Bristol City i over ti år før han ble hentet til Suffolk denne sommeren. Han spilte over 300 kamper for City og det blir spennende å se hvordan han takler et klubbskifte. Mange spillere trenger nemlig nye omgivelser for å kunne bli bedre. Tunnicliffe har blitt hentet på et lån fra Manchester United, som i første omgang strekker seg til januar. 20-åringen har tidligere fått viktig førstelagserfaring fra Peterborough og Barnsley. Han var en av viktige spillerne da Manchester United vant FA Youth Cup tilbake i 2011. Den gangen dannet han en fryktinngytende midtbanetrio sammen med Ravel Morrison og Paul Pogba. Han kan spille litt overalt på midtbanen, men hans sterkeste posisjon er sentralt på banen. På kantene finner vi Anthony Wordsworth, Paul Anderson, Josh Carson og Carlos Edwards. Sistnevnte var den eneste av disse som var fast på førstelaget forrige sesong, og ettersom han er kapteinen på laget, vil han nok få rikelig med spilletid denne sesongen også. Wordsworth ble hentet fra Colchester United i januar, men allerede i sin første kamp fra start ble han stygt skadet. To måneder senere var han tilbake igjen fra skade, og det feiret han med å score sitt første og foreløpig eneste mål for klubben. Wordsworth får nok mye spilletid iløpet av den kommende sesongen. Denne sommeren foretok Ipswich og Bristol City en god gammaldags byttehandel. Jay-Emmanuel Thomas gikk til City og Paul Anderson kom til Town. Om den avtalen vil være best for Ipswich, gjenstår å se. Det eneste som er sikkert er at Anderson kan være en veldig god spiller på dette nivået. Forrige sesong scoret han tre mål for laget som rykket ned til League One. Med hans gode arbeidsinnsats og hurtighet, bør det ikke være vanskelig for han å komme til mange farlige innlegg denne sesongen. Carson er enda et akademiprodukt fra Ipswich og har fått en del spilletid de siste sesongene. Forrige sesong ble det bare tre kamper fra start, ettersom han både ble lånt ut til York, i tillegg til at han brakk foten tidligere i vår. Forhåpentligvis får han en bedre sesong i år.

Angrep:
Det store spørsmålstegnet ved Ipswich denne sesongen er hvem som skal score målene. Blant konkurrentene for de to spissplassene finner vi David McGoldrick, Daryl Murphy, Frank Nouble og Paul Taylor. McGoldrick ble hentet på lån fra Nottingham Forest i januar, og viste fine takter iløpet av våren. Han scoret fire mål på tretten kamper før sesongslutt og ble etterhvert hentet inn permanent. Det har ikke skjedd mange ganger at den 25-år gamle spissen har scoret mer enn ti mål på en sesong, men forrige sesong viste han at han ihvertfall har det som skal til for å gjøre det. Forrige høst scoret han nemlig 16 mål på 22 kamper for Coventry i League One. Kanskje blir han den store overraskelsen i toppen av toppscorerlisten denne sesongen. Etter flere låneopphold på Portman Road, ble endelig Murphy Ipswich-spiller på permanent basis denne sommeren. Den tidligere Celtic-spilleren scoret 7 mål på 39 kamper forrige sesong. Siden han forlot Waterford United tilbake i 2005, har han ikke vært noen notorisk målscorer. Det skal sies at han ofte har spilt utpå kanten, og kanskje vil det bli litt spilletid der denne sesongen også. I treningskampene har han scoret flere mål, men med tanke på hvor mange mål Michael Chopra scoret i fjorårets sesongoppkjøring, vet jeg ikke hvor mye vekt vi skal legge på det. Nouble ble hentet fra Wolverhampton i januar for tre fotballkort og en hubba bubba-tyggegummi. Han kostet med andre ord ikke veldig mye for Mick McCarthy & Co. På tross av at han bare er 21-år gammel, er Ipswich den tiende klubben han har spilt førstelagsfotball for. Taylor ble hentet fra Peterborough forrige sommer, og faktisk betalte de en del for hans tjenester. Dessverre har det vist seg å være lite vellykket. Foreløpig har han bare spilt tre kamper for traktorgutta, ettersom forrige sesong ble ødelagt av skader og annet utenomsportslig rot. Han har fått bittelitt spilletid i årets sesongoppkjøring, og derfor kan vi krysse fingrene for en bedre sesong for den forholdsvis lave spissen fra Merseyside.

Trener:
Mange har ofte en mening om Mick McCarthy, og ofte er den meningen negativ. Det eneste man ikke kan benekte er at han har oppnådd fantastiske resultater i sin managerkarriere. Han har ledet Irland til fotball-VM, i tillegg til å ha rykket opp til Premier League med både Sunderland og Wolverhampton. En slik mann ville ihvertfall jeg hatt på sidelinjen hos mitt favorittlag. Etter å ha holdt Wolverhampton oppe i Premier League to sesonger på rad, fikk han etterhvert sparken i den tredje sesongen på øverste nivå. Det hjalp ikke for ulvene som etterhvert rykket ned til Championship. Forrige sommer var han i samtaler med Nottingham Forest, men han takket visstnok nei til en jobb hos skogvokterne ettersom han heller ville finne seg en Premier League-klubb. Dessverre for McCarthy var ingen Premier League-klubber interesserte i hans tjenester og derfor falt valget på managerløse Ipswich forrige høst. Her har han gjort en fantastisk jobb, og som tidligere nevnt i denne presentasjonen, ville Ipswich ha havnet på 5.plass hvis de hadde hatt poengsnittet de har hatt under McCarthy, gjennom hele sesongen. Det store spørsmålet er om han klarer fortsette denne fine formen i den nye sesongen, noe jeg er nesten helt sikker på at han klarer.

Overganger:
Det har vært mye aktivitet på overgangsmarkedet for Ipswich. Tidligere leiesoldater som Jay Tabb, Daryl Murphy og David McGoldrick har alle blitt hentet inn permanent foran årets sesong. I tillegg har man hentet inn spillere som Chris Berra og Cole Skuse, to personer som allerede har vist at de har noe å bidra med på dette nivået. Når dette i tillegg blir supplementert med to unggutter fra Manchester United, ser det veldig lovende ut for traktorgutta. Frederic Veseli har fått svært gode skussmål fra folk som har sett han spille for junior og reservelag hos de røde djevlene. Ettersom han har blitt hentet permanent, kan det fort vise seg å være en klok investering. Ryan Tunnicliffe har også imponert for diverse lag hos Manchester United og kan bli en viktig bidragsyter i det som blir en svært viktig sesong på Portman Road. Ut har de mistet spillere som Michael Chopra, Lee Martin og Jay-Emmanuel Thomas, men til tross for det, er det liten tvil om at Ipswich har blitt forsterket denne sommeren.

Treningskamper:
6.juli: Shelbourne – Ipswich 0-2 (Daryl Murphy x2)
10.juli: Crawley – Ipswich 1-2 (Daryl Murphy, David McGoldrick)
13.juli: Chippenham – Ipswich 0-1 (Joe Ward)
16.juli: Gillingham – Ipswich 1-2 (David McGoldrick, David October)
20.juli: Barnet – Ipswich 0-1 (David McGoldrick)
23.juli: Colchester – Ipswich 0-3 (Luke Chambers, David McGoldrick, Daryl Murphy)
27.juli: Notts County – Ipswich 3-3 (Luke Hyam, Daryl Murphy, Paul Taylor)

Styrker/Svakheter:
Pluss:
+ Har vært et topplag under Mick McCarthy. Ingen grunn til at de ikke skal være det nå også.

+ God dekning i nesten alle posisjoner.
+ Enorm optimisme hos både spillere, media og supportere. Det skal man ikke undervurdere.
Minus:

– Laget ser ikke like bra ut på papiret i forhold til de andre lagene i toppen.
– Scott Loach ble ikke funnet god nok til å være førstekeeper forrige sesong. Svakhetstegn?
– Litt vanskelig å se hvem som skal score målene hvis ikke McGoldrick leverer varene.

Vurdering:
Ipswich-fansen går inn i årets sesong med stor optimisme og det har de god grunn til. Under Mick McCarthy har de vært stabilt gode og jeg ser ingen grunn til at de ikke skal kunne fortsette med det denne sesongen også. Klarer de plukke like mange poeng denne sesongen, som det de har gjort etter at McCarthy ble ny sjef, vil de mest sannsynlig ende opp på kvalifiseringsplass neste vår. Det eneste store spørsmåltegnet er hvem som skal score målene. David McGoldrick og Daryl Murphy har begge vært dyktige i sesongoppkjøringen, men det er noe helt annet når alvoret begynner. Forrige sesong viste McGoldrick at han ihvertfall har potensiale til å kjempe i toppen av toppscorerlisten, men det var på et lavere nivå. Klarer han finne frem til den formen som han hadde i Coventry, kan han plutselig bli denne sesongens Sylvan Ebanks-Blake. Han ble nemlig toppscorer i Championship for Wolverhampton da McCarthy rykket opp med dem i 2008/09-sesongen. Når sant skal sies, så var det ingen på Cardiff City eller Hull City som scoret mer enn 9 mål forrige sesong. Derfor trenger det ikke være noe stort problem. Det eneste som er sikkert er at Ipswich kan ikke undervurderes denne sesongen.

Spådom: 7.plass

About The Author

Leave a Reply