Klubbinfo
Lagnavn: Leicester City Football Club
Kallenavn: The Foxes/The Blues
Stiftet: 1884
Hjemmebane: King Power Stadium (32,262)
Styreformann: Vichai Srivaddhanaprabha
Tabellplassering i fjor: 6.plass
Tabelltips forrige sesong: 6.plass
Årets spiller forrige sesong: Wes Morgan

Vurdert av: Eirik Aase

Det var stor optimisme i Leicester-leiren foran forrige sesong. Treningskampene gikk veldig bra og på overgangsmarkedet hadde de hentet inn veldig interessante spillere. Jamie Vardy ble hentet fra lavere divisjoner, Ritchie De Laet og Matty James kom fra Manchester United og Anthony Knockaert kom til klubben fra franske Guingamp. Laget var utvilsomt godt nok til å kjempe i toppen av tabellen, og flere hadde revene som favoritter til å rykke opp til Premier League. Sesongstarten holdt dessverre ikke høyt nivå, og etter tre tap på de første fem kampene, samt cup-exit mot lille Burton, var det faktisk noen som ønsket at klubben skulle sparke Nigel Pearson. Heldigvis hørte ikke klubbens ledelse på disse ønskene og fra september til februar var Leicester kanskje det beste laget i Championship bak suverene Cardiff City. Foran den 30.serierunden lå de på en 2.plass og hadde til og med kamper tilgode på de andre lagene. Dessverre skulle ikke det bety noe, Leicester møtte nemlig på en enorm formsvikt. På de sytten siste ligakampene vant de bare tre ganger, og dermed falt de utenfor kvalifiseringsplass foran siste serierunde. På sesongens siste dag var de avhengig av at formsterke Bolton ikke vant hjemme mot Blackpool, samtidig som de selv vant borte mot lokalrival Nottingham Forest. Alt dette gikk i boks og dermed var det duket for kvalifisering. I semifinalen møtte de Watford, og selv om mange forventet jevne og interessante kamper, var det ingen som kunne forutse det dramaet som skulle utspille seg på Vicarage Road i den andre semifinalen. Den første semifinalen endte 1-0 til revene, og på overtid i den andre kampen var stillingen 2-1 til Watford i det Anthony Knockaert filmet seg til straffe på overtid. Det sies at man aldri skal ta straffesparket selv og det burde kanskje den talentfulle franskmannen blitt fortalt før kampen. Med scoring ville han sendt Leicester til Wembley, men med bom ville det blitt ekstraomganger. Eller, det var ihvertfall det alle som så kampen trodde. Knockaert klarte ikke overliste Manuel Almunia og Watford gikk rett i angrep. På andre siden av banen endte ballen tilslutt opp hos Troy Deeney, og han satte ballen i mål og sendte dermed Watford til Wembley syv minutter på overtid. På grunn av denne utrolige avslutningen på kampen, må Leicester nok engang forberede seg på en ny sesong i Championship.

Keeper:
Forrige sesong slapp Leicester inn bare 48 mål. Bare to lag i hele ligaen kunne matche det og mye av æren for akkurat det, skal den danske sisteskansen Kasper Schmeichel ha. Dansken er sannsynligvis ligaens aller beste keeper og fortjener etterhvert et gjensyn med Premier League igjen. Forhåpentligvis kan han klare den bragden med Leicester iløpet av den kommende sesongen. Da Schmeichel var 16-år gammel, skrev han under for Manchester City. Ser man bort fra en liten del av 2007/08-sesongen, gikk det for det meste i diverse låneopphold under hans periode hos City. Darlington, Bury, Falkirk, Cardiff og Coventry fikk alle nyte godt av hans gode ferdigheter gjennom diverse lån. Den lille perioden hvor han fikk spilletid på førstelaget til City, presterte han faktisk å holde nullen da de møtte hans barndomsklubb Manchester United. Som 20-åring må det ha vært en relativt god følelse. Etter å ha havnet lengre og lengre bak i køen på keeperplassen hos City, valgte han å forlate klubben sommeren 2009. Hans nye arbeidsgiver ble League Two-klubben Notts County. De hadde blitt rike takket være Munto Finance og hadde blant annet Sven Göran Eriksson i ledelsen. Ikke mange månedene senere var Munto Finance borte fra klubben, noe som førte til at de ikke lenger hadde råd til å ha Schmeichel på laget. Han forlot klubben etter sesongslutt og valgte å ikke kreve pengene som han hadde krav på. Dansken hadde nemlig fire år igjen av kontrakten og nærmere £1m i årslønn. Man kan derfor godt forstå at styreformann Ray Trew brukte store lovord om den unge keeperen etter den avgjørelsen. Turen gikk videre til Leeds United hvor han også bare ble værende en sesong. Her ønsket han å fortsette, men ble solgt til Leicester litt mot sin egen vilje. Nå har han hatt to sesonger på King Power Stadium og det er liten tvil om at denne målvakten er klar for å spille på et enda høyere nivå enn Championship. Skulle det være behov for reservekeeper, vil Conrad Logan kunne steppe inn. Han har vært i klubben siden 2001, men bare fått 23 ligakamper for revene.

Forsvar:
Forsvarsrekka til Leicester er av den solide sorten. På stopperplass finner vi Wes Morgan, Sean St Ledger, Zak Whitbread og Liam Moore. Morgan ble hentet til klubben fra Nottingham Forest i januar 2012. Etter 13-år hos Forest valgte han å reise den korte veien til rivalene ved King Power Stadium og resten er nesten et eventyr. Han ble tildelt kapteinsbindet hos Leicester forrige sommer og prestasjonene har rett og slett vært fantastiske fra første til siste serierunde. I mine øyne var han den klart beste midtstopperen i hele Championship forrige sesong, og det var ikke mangel på gode stoppere i denne ligaen i fjor. Det ble bare en scoring på han iløpet av de 45 ligakampene han prøvde seg i, men nå er det strengt tatt ikke hans jobb å stå for målene. Iløpet av sommerens overgangsvindu har Nottingham Forest vært veldig interesserte i å hente Morgan tilbake igjen, men forhåpentligvis for Leicester-fansen kommer han til å fortsette i klubben også etter at vinduet stenger. En artig trivia om Morgan er at han har barn sammen med søstera til Blackburn-spissen Leon Best. St Ledger ble lånt ut til Millwall forrige sesong og har tidligere i sommer gitt uttrykk for at hans tid på King Power Stadium kan være over. Til tross for dette har han fått tildelt draktnummer og vært involvert i treningskampene i sommer. Whitbread har opplevd litt av hvert i hans 29-år gamle liv. Han ble født i USA, bodde fem år i Singapore og tilbrakte mesteparten av barndommen i England. Allerede som åtteåring ble han en del av Liverpool FC. Han jobbet seg gjennom de respektive ungdomslagene i klubben, før han debuterte for førstelaget i 2004/05-sesongen. Han slo aldri gjennom hos Merseyside-klubben og ferden gikk derfor videre til Millwall. Her imponerte han og tilbrakte etterhvert fire sesonger på The Den. I 2010 kom Norwich på banen og det gikk ikke lenge før Whitbread da gjorde kanarifugl av seg. Der var han med på å rykke opp til Premier League, før han fikk være med på å holde plassen med Norwich på det øverste nivået. Forrige sommer gikk kontrakten hans med Norwich ut, og turen gikk da videre til Leicester. Dessverre ødela skader mye av hans debutsesong, noe som førte til at han bare fikk 16 kamper forrige sesong. Moore ble spådd en god sesong i 2012/13, men fikk nok ikke like mye spilletid som det jeg hadde trodd. Etter å ha fått en del kamper på høsten, gikk han på lån til Brentford utpå våren. Da Morgan ble suspendert på tampen av sesongen, ble Moore hentet tilbake igjen. Kanskje blir det mer spilletid på den 20-år gamle forsvarsspilleren denne sesongen. På backene finner vi Paul Konchesky, Ritchie De Laet og Zoumana Bagayoko. Førstnenvte har fått et ufortjent dårlig rykte på seg etter en mislykket tid i Liverpool. Han er faktisk en meget habil venstreback, spesielt på dette nivået. De Laet kommer nok til å være et fast innslag på høyrebacken denne sesongen også. Forrige sesong spilte han 41 kamper og er helt klart en god mann å ha på laget i denne ligaen. Bagayoko ble hentet fra Tranmere denne sommeren. Han spilte i selveste Paris Saint-Germaine da han var yngre, men var ikke god nok der. Nå har han imponert i Merseyside og kanskje blir han en god spiller for Leicester denne sesongen.

Midtbane:
På midtbanen til Leicester finner vi svært mange gode spillere. Pearson varierte mellom både 4-4-2 og 4-3-3 forrige sesong og det blir spennende å se hva han kommer til å gå for denne sesongen. Sentralt på midtbanen har vi Danny Drinkwater, Neil Danns, Andy King og Matty James. Drinkwater og James ble begge hentet fra Manchester United. Forrige sesong spilte mannen med det forfriskende navnet Drinkwater, hele 42 kamper i ligaen. James fikk 24 kamper i sin debutsesong og kommer nok til å få minst like mye spilletid denne sesongen. Danns var på lån hos både Huddersfield Town og Bristol City forrige sesong, og det spørs hva slags rolle han får hos revene denne sesongen. Han har nå blitt 30-år gammel og hvis Pearson ikke var veldig imponert av han i fjor, spørs det om han tar han inn i varmen igjen i den kommende sesongen. Man skal derfor ikke bli overrasket om han har forsvunnet fra klubben innen vinduet stenger. King er en interessant spiller. Han er nå 24-år gammel, men har allerede spilt godt over 200 kamper for revene. Han har vært i klubben siden han var 15-år gammel og forrige sesong var han glimrende på midtbanen til Leicester. Han spilte nesten alle ligakampene og scoret syv mål. På kantene har de nesten et helt arsenal av spillere. Ben Marshall, Lloyd Dyer, Anthony Knockaert, Jeffrey Schlupp og Paul Gallagher kan alle bekle en av kantrollene. Marshall er et av de største talentene i ligaen og ble presentert under talentkåringen forrige sesong. 21-åringen spilte nesten samtlige ligakamper i 2012/13-sesongen og endte opp med fire scoringer. Schlupp og Dyer kan begge rive i stykker ethvert forsvar med sin enorme hurtighet. Dyer spilte nesten samtlige ligakamper og scoret tre mål forrige sesong. Schlupp var på prøvespill hos Manchester United på starten av året, og der lærte han veldig mye ifølge Nigel Pearson. Han var en fast brikke på laget da han returnerte i mars og kommer til å bli en viktig spiller for revene denne sesongen. Knockaert kan beskrives med mange ord, men jeg nøyer meg med å kalle han talentfull. Han har en meget imponerende teknikk og er absolutt en av spillerne i Championship med størst potensial. Han er nok best kjent for hans rolle i det utrolige dramaet som utspilte seg i playoffen tidligere i vår. Gallagher har blitt linket til andre klubber iløpet av sommeren, og det spørs om ikke han forsvinner fra klubben i likhet med Danns.

Angrep:
På spissplassen til Leicester finner vi Chris Wood, Dave Nugent, Jamie Vardy, Martyn Waghorn og Marko Futacs. Sistnevnte ble hentet til klubben fra Portsmouth forrige sommer. Han fikk begrenset med spilletid hos Leicester i sin debutsesong og gikk derfor på utlån til Blackpool denne våren. Låneoppholdet var ikke særlig vellykket og han returnerte derfor raskt tilbake til King Power Stadium. Med konkurransen som er på topp akkurat nå, virker det ikke sannsynlig at han kommer til å få spesielt mye spilletid denne sesongen. Vardy var en av de mest spennende signeringene forrige sommer, men skuffet dessverre en del. Etter å ha bøttet inn mål i lavere divisjoner for Stocksbridge Park Steels og Halifax Town, ble han hentet til Leicester fra daværende Conference-klubb Fleetwood Town. Med 31 mål på 36 kamper for Fleetwood, var det mange som trodde at Vardy kunne bli en toppscorerkandidat for Leicester forrige sesong. Han endte tilslutt opp med 4 mål på 26 kamper, men kanskje kan han gjøre det bedre denne sesongen. Waghorn fikk omtrent like mye spilletid som Vardy, og er helt klart en spennende spiller han også. Gjennom sommeren har han blitt linket til diverse klubber og man kan derfor ikke være helt sikre på om Waghorn er Leicester-spiller når vinduet stenger. Nugent er en meget god målscorer. Han har et imponerende evne til å score mål og jeg kan garantere at han kommer til å score et tosifret antall mål denne sesongen også, såfremt han holder seg skadefri. Til tross for bare ett lite innhopp på det engelske landslaget, har han faktisk en scoring å vise til. Den bragden har bare to andre spillere klart, hvorav den ene er ingen ringere enn Francis Jeffers. Wood er en av ligaens aller beste spisser. Forrige sesong scoret han tjue mål i ligaen, hvorav ni av dem var for Leicester og elleve for Millwall. Han ble kjøpt av Leicester i januarvinduet og kan fint finne på å blande seg inn i kampen om toppscorertittelen i den kommende sesongen.

Trener:
Like før julen 1998, tok en 35-år gammel Nigel Pearson over kommandoen hos Carlisle United. Mot slutten av sesongen lå de dypt plantet i nedrykkstriden. Da det ikke gjensto mange kamper, hentet Pearson den ti år yngre keeperen Jimmy Glass. I siste serierunde var Carlisle avhengig av seier for å holde plassen, og på overtid av overtiden, var det fortsatt uavgjort på Brunton Park. I det alle ventet på sluttsignalet, fikk “The Cumbrians” et hjørnespark, og Glass tok den lange veien opp til motstanderens boks. Hva som skjedde etterpå er historie. Glass banket ballen inn i målet, og Pearson reddet Carlisle fra nedrykk. Etterpå følgte ni år med jobb som assistent manager og førstelagstrener i diverse klubber, før han fikk sjansen som manager igjen i Southampton. Der fikk han være et par måneder i klubben på en rullerende kontrakt. På sesongens siste dag, reddet han klubben fra nedrykk til League One etter et imponerende comeback mot Sheffield United. Pearson er med andre ord mannen du vil ha på sidelinjen hos ditt lag, hvis du er avhengig av et bra resultat i siste serierunde. Han fikk ikke fortsette som manager i Southampton etter sesongslutt, og fikk da tilbud om å bli ny manager i Leicester. Revene hadde nettopp rykket ned til League One på grunn av Nigel Pearson og hans daværende klubb Southampton. I deres første sesong etter nedrykket, tapte de bare fire kamper, og rykket opp igjen som suverene seriemestre. Da de var oppe i Championship igjen styrte Pearson revene opp til en flott 5.plass på tabellen, men i playoffen gikk det dessverre dårlig. Der tapte de nemlig på straffesparkkonkurranse mot Cardiff, hvor den nåværende Charlton-spissen Yann Kermorgant ble kjent etter å ha misset med en elendig chip. Etter den sesongen havnet Pearson på kant med klubbens daværende eier, Milan Mandaric, og forlot etterhvert klubben til fordel for Hull City. Etter litt over en sesong hos Hull valgte han å gå tilbake til Leicester igjen etter at klubbens nye eiere ville at han skulle returnere. Klubben lå da på 12.plass i ligaen og Pearson ledet de til en 9.plass ved sesongslutt. Den påfølgende sesongen har dere allerede lest om.

Overganger:
For en gangs skyld har det vært en rolig sommer på King Power Stadium. Bare Zoumana Bagayoko har blitt hentet inn og det spørs om han er tiltenkt en startplass når sesongen sparkes i gang i begynnelsen av august. Leicester har allerede en meget bra tropp og trenger ikke være skuffet over lite aktivitet på overgangsmarkedet. Foran forrige sesong ble det snakket om at Leicester kanskje hadde det sterkeste laget på papiret i hele ligaen. Når de da bare har mistet Jermaine Beckford denne sommeren, er det ingen tvil om at de er slagkraftige denne sesongen også.

Treningskamper:
12.juli: Leamington – Leicester 0-2 (Chris Wood, Martyn Waghorn)
20.juli: Ilkestone – Leicester 0-0
23.juli: Port Vale – Leicester 0-1 (Martyn Waghorn)
24.juli: York – Leicester 0-0
27.juli: Leicester – Monaco 0-3
30.juli: Northampton – Leicester

Styrker/Svakheter:
Pluss:
+ En av de sterkeste troppene i hele ligaen.

+ En av ligaens beste målvakter i Kasper Schmeichel.
+ Hurtige og tekniske spillere på midtbanen og scoringsmaskiner på topp.
Minus:

– Wes Morgan er konge i midtforsvaret, men skader har skapt litt usikkerhet rundt hvem som blir hans stopperkollega.   
– Nigel Pearson har vært nære på med Leicester ved flere anledninger. Har han det som skal til for å ta det siste steget? 
– Stort forventningspress. Eierne er desperate etter å få klubben opp i Premier League. Kan gi spillerne høye skuldre. 

Vurdering:
Leicester kommer garantert til å kjempe på øvre halvdel av tabellen. De har en fantastisk stall med høy kvalitet i alle ledd. De har den kanskje beste målvakten i ligaen i Kasper Schmeichel, i tillegg til den kanskje beste midtstopperen i Wes Morgan. Chris Wood og Dave Nugent kan begge stå for en haug med scoringer denne sesongen. Jeffrey Schlupp viste mye lovende spill på tampen av sesongen og kan fort bli en juvel for revene denne sesongen. Jeg tror Leicester kommer til å være med i toppen hele sesongen, men stiller spørsmålstegn ved om Nigel Pearson klarer ta dem det neste steget. Foreløpig har det blitt mye nesten og jeg frykter at de kan skje igjen denne sesongen også. Spesielt den elendige formen i den siste halvdelen av forrige sesong gjør meg veldig usikker.

Spådom: 9.plass

About The Author

Leave a Reply