
7. plass: Coventry City
July 31, 2023
5. plass: Sunderland
August 1, 2023Klubbinfo
Lagnavn: Middlesbrough Football Club
Kallenavn: Boro
Stiftet: 1876
Hjemmebane: RIverside Stadium (34.742)
Styreformann: Steve Gibson
Manager: Michael Carrick
Tabellplassering forrige sesong: 4. plass
Tabelltips forrige sesong: 1. plass
Vurdert av: Eirik Aase
I fjor sommer plasserte jeg Middlesbrough øverst i tabelltipset. Jeg syntes Boro-troppen så kruttsterk ut, samtidig som jeg hadde stor tro på at Chris Wilder var nøyaktig den mannen som kunne få ut det beste av fjorårets Boro-utgave. Til min store overraskelse gikk det absolutt ikke den veien i starten av sesongen. Boro vant ingen av sine fem første seriekamper, og ble tidlig plassert helt i bunnen av tabellen. Så sent som i slutten av oktober lå de fortsatt nede ved nedrykksplassene, og ikke overraskende ble Wilder sendt på dør etter bare elleve serierunder. Selv om starten på sesongen var elendig, var det ingen tvil om at troppen fortsatt var meget sterk. Det ble derfor svært viktig å treffe med Wilders erstatter, og det kan man trygt si at Boro-ledelsen gjorde.
Michael Carrick ble nemlig hentet inn som ny Boro-sjef i slutten av oktober. Han fikk umiddelbart vind i seilene, og resten av sesongen fremstod Middlesbrough som et av ligaens aller beste lag. På utrolig vis løftet Carrick Boro bort fra bunnstriden, og helt opp til opprykkskampen. Tidvis ga Boro sine rivaler tøff kamp om andreplassen, men måtte til slutt nøye seg med playoff. Der ble det exit over to kamper mot Coventry City, men den sterke formen under Carricks ledelse gjør at Boro-fansen likevel er fulle av optimisme foran den kommende sesongen.
Trener
Mange var spente på hva Michael Carrick kunne få til med Middlesbrough forrige sesong. Til tross for en fantastisk spillerkarriere, var det langt fra sikkert at han kom til å fungere som manager. Jobben som Boro-sjef er hans første som manager på seniornivå, så fremt man tar bort de tre kampene han ledet som vikarierende sjef for Manchester United. De første tegnene tyder på at Carrick absolutt kan bli en stor manager. 41-åringen er rolig, karismatisk og ser ut til å gjøre alle de riktige tingene fra sidelinjen. Han har satt fyr på Boro gjennom herlig angrepsfotball, og dermed fått Boro til å være et svært morsomt lag å se på. Carrick har kjørt laget sitt i en 4-2-3-1 formasjon, hvor det er stort fokus på ballbesittelse og å angripe med flest mulig spillere. Bare ett lag scoret flere mål enn Boro forrige sesong, men samtidig ble det hele 56 baklengsmål. Det er risikoen ved å spille en så offensiv fotball, og helt klart noe Carrick er nødt til å jobbe mer med foran den kommende sesongen.
Troppen
Det har kommet en ny mann inn mellom stengene hos Middlesbrough denne sommeren. Seny Dieng er hentet inn fra Queens Park Rangers, og han er en mann som tidligere har imponert stort i Championship. Dieng ble en stund sett på som en av Championships beste keepere, men skader og dårlig form har ødelagt litt for sisteskansen. Nå kommer han inn i det som ser ut til å være et velfungerende topplag, og det bør passe Dieng bra. Bak Dieng finner vi Jamie Jones som kom fra Wigan Athletic i sommer, samt nysigneringen Tom Glover som har blitt hentet fra Melbourne City i Australia.
I midtforsvaret hos Boro har en 19 år gammel spennende nederlender i Rav van den Berg tatt turen i sommer. Han er lillebror til bedre kjente Sepp van den Berg, og har spilt en del seniorfotball for PEC Zwolle de siste sesongene. Darragh Lenihan kom inn i fjor sommer, og han har vært en av de bedre Championship-stopperne i flere sesonger nå. Dael Fry er Middlesbrough-gutt og har vært i klubben siden han var liten. Han spilte mye på stopperplass forrige sesong, og er en spiller som gjør det meget bra på dette nivået. I tillegg fikk Paddy McNair mye spilletid, og den nordirske landslagsspilleren kan brukes i de fleste roller både i forsvar og på midtbanen. Matt Clarke ble hentet permanent i fjor sommer, men hans karriere har de siste årene blitt fryktelig ødelagt av skader. På høyrebacken var Tommy Smith den man oftest fikk se under Michael Carricks ledelse i vår, mens Isaiah Jones gjerne ble brukt lenger fremme på banen. Anfarnee Dijksteel kan også spille på høyrebacken, mens det i skrivende stund er åpnere på venstresiden. Ryan Giles og Marc Bola spilte der forrige sesong, men begge er borte nå. Derfor forventer jeg at det kommer inn en ny spiller i den posisjonen før overgangsvinduet stenger, så fremt ikke Hayden Coulson griper sjansen med begge hender. Han har spilt litt i sommer på venstresiden, mens Riley McGree også har blitt eksperimentert med som venstreback.
Det var ikke mange som hadde notert ned navnet Hayden Hackney i forkant av forrige sesong, men man kan trygt si at han fikk et skikkelig gjennombrudd. 21-åringen kom opp fra eget akademi og etablerte seg som et fast førstevalg på midtbanen forrige sesong. Daniel Barlaser kom inn i januar etter storspill for Rotherham United, men fikk ikke satt sitt preg på Boro-laget utover våren. Man kan gjerne si at Barlaser vil nærmest kunne fremstå som en ny signering for Boro denne sesongen. Jonny Howson holder fortsatt koken, og spilte de fleste av Boros kamper forrige sesong. Samtidig har Matt Crooks skrevet under på en ny kontrakt, og han kan brukes i nesten alle posisjoner fremover på banen. Martin Payero har vært på lån hos Boca Juniors det siste året, men det er usikkert om han kommer til å bli en viktig mann i Boro-drakten denne sesongen. Riley McGree fikk noen kamper sentralt på midtbanen forrige sesong, men det er først og fremst i mer offensive roller han ble brukt under Carrick. Dog kan han som tidligere nevnt plutselig dukke opp på venstreback denne sesongen.
Jones og McGree kan med andre ord bli brukt helt fremme i angrepsrekken, og der vil man også se nysigneringene Alex Gilbert, Sam Silvera og Morgan Rogers. Sistnevnte har fått en del erfaring i Championship etter hvert, men de to andre blir forholdsvis nye bekjentskap. Marcus Forss viste glimtvis meget lovende takter forrige sesong, og kan brukes i de fleste roller fremover på banen. Matthew Hoppe ble lån ut til skotsk fotball, og jeg er usikker på hvor mye han vil være aktuell for spilletid denne sesongen. Chuba Akpom og Josh Coburn er spillere som må trekkes frem. Førstnevnte startet forrige sesong uten draktnummer, men endte til slutt opp som toppscorer i Championship. Hans fantastiske sesong har gjort han til en ettertraktet mann, men i skrivende stund tyder det meste på at han kommer til å fortsette i Boro. Coburn har ikke fått sitt gjennombrudd på førstelaget enda, men er likevel en spiller fansen har store forventninger til. Spesielt med tanke på at han tidvis storspilte for Bristol Rovers på lån i League One forrige sesong.
Hva tror jeg?
Middlesbrough så en stund ut til å kunne gi Sheffield United kamp om direkte opprykk i vår, men en svak avslutning på sesongen førte til at de måtte nøye seg med playoff. I playoff-semifinalen ble det en tung nedtur mot Coventry City, noe som gjør at Boro skal ut i en ny Championship-sesong. I likhet med i fjor blir Boro nok en gang sett på som en av opprykksfavorittene før sesongstart. Siden Michael Carrick kom til klubben har Boro levert stabilt bra over lang tid, samtidig som fotballen har sett bra ut. Den kjedelige avslutningen på sesongen var dog skuffende, og samtidig litt urovekkende med tanke på den kommende sesongen. Det blir nemlig en helt ny tilværelse for Carrick som nå skal forsøke å gjenskape det han gjorde forrige sesong, ettersom situasjonen er annerledes nå.
Da Carrick overtok Boro lå de helt i bunnen av tabellen. Pilen kunne bare peke oppover, og Boro var strengt tatt forventet å være helt i toppen av tabellen. Det var ikke slik at Boro plutselig gikk fra å være et svakt bunnlag til å plutselig kjempe i toppen. Troppen hørte absolutt hjemme i kampen om opprykk, og det gjør den denne sesongen også. Nå er forventningene rundt Carrick høyere enn i fjor høst, samtidig som troppen i skrivende stund ikke ser ut til å ha blitt forsterket. Viktige Ryan Giles og Cameron Archer er borte, og de to har de ikke fått erstattet. Samtidig har Chuba Akpom har vært ute med skade hele sesongoppkjøringen, og det ingen selvfølge at han leverer lignende prestasjoner som forrige sesong.
Legger man til at konkurransen i toppen mest sannsynlig blir mye tøffere enn forrige sesong, sier det seg selv at Boro skal måtte kjempe hardt for å være med helt i toppen. Jeg forventer likevel at Boro kommer til å være et stabilt topplag denne sesongen også, men tror ikke de kommer til å være med helt oppe i kampen om direkte opprykksplass. Derfor har jeg plassert de på en ny playoff-plass, og forhåpentligvis for Boro-fansen vil de være heldigere i playoff-lotteriet denne gangen.
Tabelltips: 6. plass